Alap parancsok idegen nyelven engedelmes és őrző-védő munkában.
Ha „csak” együtt élsz a kutyáddal, akkor is felvesz egy viselkedési szokást, még pedig olyat, ami neki is és neked is megfelelő. Feszegeti majd a határait, vagyis mi az, ami még neked is elfogadható viselkedés.
Ha valakikkel együtt élünk, ott kellenek az együttélési szabályok is.
Itt jössz te! Az együttélés szabályait neked kell felállítanod.
A kutya tanítása már kölyökkorban kezdődik. Minden gazdának vágyálma, hogy szófogadó kutyája legyen. Ennek a célnak az eléréséhez kitartó véget nem érő oktatás szükséges gyakorlással. A „kutyatartók” többsége megelégszik, ha a kutyája egy-kettő utasítást megért. Aki viszont rájön, hogy mennyire értelmes a kutyája, az tanítgatni próbálja. Kis idő múlva rájön, hogy kellene egy kis segítség, mert nagyon lassan tanul a kutya, vagy nem érti, hogy mit szeretnénk tőle kérni.
Jöhet a kutyaiskola!
Ha jó helyre kerültünk, akkor kapunk iránymutatást és magyarázatot a mit miért kérdésre is.
Ha eredményesek vagyunk, akkor kezd kialakulni a szokásunk, kutyázunk!
Ha jól, és eredményesen kutyázunk, akkor kénytelenek leszünk elismerni, kutyások vagyunk!
Itt már viszont nem elégszünk meg a kutyaiskolával, kutyakiképzőt keresünk egyéni képzéshez.
Meg kell ismerkednünk a feladatokhoz társított parancsszavakkal, amit a kutyánk majd társít a kért feladatokhoz. Igen, jól értetted! Nem a magyar nyelvre tanítjuk!
Az évek múltával bizonyos körülmények között ki fog alakulni, hogy a kiképzések során egyedi parancsokat használjunk, hogy ne mosódjon össze a kiképzésen kért viselkedés a családban alkalmazott viselkedési formával.
Aki idáig eljutott, azoknak bizonyosan a legkézenfekvőbb megoldás lesz, ha erre a parancsokra más országok parancsait kezdje el használni.
Táblázatunk nekik nyújtanak kis segítséget abban az esetben, ha nem tudnak idegen nyelven.
Táblázatunkban az engedelmes és őrző-védő alap vezényszavakat gyűjtöttük össze.